Únorové setkání u Studny


Setkání u studny vstoupí do nového kalendářního roku 2018 v pondělí 5. února. Začátek bude jako vždy od 17.30, tentokrát se ale celá Studna uskuteční v kavárně Amadeus. Hlavním programem bude totiž projekce německého filmu „Řeky a přílivy“.

Film představuje osobnost umělce Andy Goldsworthyho tvořícího v tzv. land artu. Umělcova tvorba je zde úzce spojena s prostředím přírody, do které zasahuje, a vytváří tak zcela nevšední umění. Toto dílo vyvolává mnoho otázek, které se týkají smyslu a poslání uměleckého díla, má-li vůbec jaké. Průvodcem večera bude hlavní host Studny, filmový režisér Vladimír Suchánek, který divákům poskytne své zamyšlení a vhled do daného tématu.

Hostem prosincového Setkání u studny byl Jindřich Suchánek, redaktor TV Noe a bývalý generální sekretář sdružení Česká katolická charita, který je velkým milovníkem astronomie. Jen pro zajímavost, stejně jako jeho bratr Vladimír Suchánek, únorový host Studny, stál u zrodu křesťanského filmového studia Velehrad v 80. letech minulého století.

Jindřich Suchánek prostřednictvím projekce fotografií z úchvatného prostoru vesmíru a jeho těles a svým poutavým povídáním přivedl v úžas všechny přítomné. Vždy stojí za to uvědomit si, že naše těla jsou stvořena nejen z prachu země, ale i z prachu vesmírných těles. Že naše „Zemička“ je umístěna a zachycena v neuvěřitelně obrovském prostoru vesmíru a všechno na ní i kolem ní bylo uzpůsobeno tak, aby na ní vznikl život, stále se rozvíjel a pokračoval. Že jsou lidé, kteří dokážou vytvořit přístroje k zachycení obrazu tohoto neuvěřitelného Božího stvoření a dokážou do tohoto prostoru pronikat.

Jindřich Suchánek poukazoval i na texty z Písma, které už před dávnými časy ukazovaly na prostor vesmíru, např. Iz 40,22: „Ten, který sídlí nad obzorem země, / jejíž obyvatelé jsou jako kobylky, / ten, který nebesa jak závoj roztahuje / a napíná je jako stan k obývání.“ „Chci lidem ukazovat krásu vesmíru. Právě v té až nepochopitelné kráse se projevuje Boží láska k člověku a péče o něho,“ říká milovník vesmíru Jindřich Suchánek.

Kompozice slova a hudby v sakristii katedrály sv. Václava, která předchází večernímu posezení v kavárně Amadeus, byla opět sestavená z úryvků Písma Starého a Nového zákona: úvod evangelia sv. Jana, začátek knihy Genesis, žalm 104 a úryvky z proroků Jeremiáše a Izaiáše, vše poukazující na fascinaci z krásy stvořeného vesmíru a Země, která ve vesmíru spočívá jak v lůně matky. Texty Písma byly doplněny poezií G. K. Chestertona v podání Martiny Pavlíkové a hudebně i pěvecky provázené houslistkou a zpěvačkou Veronikou Rajtr Pavlovou.

Přijměte srdečné pozvání k únorovému Setkání u studny, které se tentokrát uskuteční celé v kavárně Amadeus od 17.30 na Václavském náměstí v Olomouci a dá možnost nahlédnout do tvorby uměleckého směru land art.

Martina Pavlíková

Prosincová Studna (foto Jana Hajdová)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Začátek:05. 02. 2018, 17:30
Místo konání:Olomouc – kavárna Amadeus

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu