Umění jako most od duše k duši: Začala 9. řada Setkání u studny


„Nemůžeme vstoupit do druhého a zažívat jeho pocity a vjemy, to je nepoznatelné tajemství. Ale umělecké dílo dokáže různé lidi rozrezonovat na stejné struně a přes společné vnímání určitého uměleckého díla se dokáže toto tajemství duší vzájemně propojit.“ I v tomto smyslu hovořil o umění autor románů pro mládež (od 9 do 99 let) věnovaných významným osobnostem křesťanské historie, ale také malíř a ilustrátor Oldřich Selucký v kavárně Amadeus, kde proběhlo Setkání u studny zahajující akademický rok 2017/2018.

Tento absolvent MFF UK v Praze, obor teoretická kybernetika, se nakonec v životě rozhodl pro jinou dráhu. Začal od výtvarného umění a pokračoval přes poezii a prózu, filozofii, historii a teologii, psaní scénářů k románům. Už jako manžel a otec syna si splnil dávný sen, studium akademické kresby, kterou absolvoval v ateliéru profesora Borise Jirků. Oldřich Selucký jako spisovatel obdržel do vínku schopnost poutavě vyprávět příběhy, barevně přibližovat různá historická období, ale také zajímavě hovořit právě o umění. K tomu ho uschopňuje veliká šíře záběru jeho umělecké činnosti.

Také představil své knihy, mezi nimi i překlady spisů francouzského mnicha trapistického kláštera o. Jeronýma, které olomoucké Karmelitánské knihkupectví nabídlo přímo v kavárně ke koupi. Autor hned na místě poskytl autogram i s věnováním. Večer s Oldřichem Seluckým rozrezonoval srdce všech přítomných a pozvedl duše nad každodenní těžkosti.

Stejně tak i první půle Studny poskytla pokrm pro lidské nitro prostřednictvím kompozice textů za doprovodu kytarové improvizace Jiřího Týfy. Na interpretaci textů z proroka Izaiáše, sv. Pavla a žalmů se podílela lektorka Božího slova ze Zlína Jaroslava Navláčilová a spolu s ní autorka všech „studničních“ kompozic slova a hudby Martina Pavlíková. Biblické texty doplnila poezií německého básníka 17. stol. Paula Fleminga a textem sv. Cyrila Proglas. Kompozice slova a hudby byla orámována básní českého autora Rudolfa Závodného Modlitba k Panně Marii.

Přijměte srdečně pozvání na Setkání u studny s Jiřím Nohelem a jeho kapelou Žalozpěv v pondělí 6. listopadu na Václavském nám. v Olomouci od 17.30, kdy první půle Studny bude vyhrazena koncertu kapely a potom následuje beseda v kavárně Amadeus, věnovaná přírodě, poezii a hudbě.

www.kulturaslova.cz

Fotogalerie (Foto Jana Hajdová)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Začátek:06. 11. 2017, 17:30
Místo konání:Olomouc - dóm

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu