U studny o vesmíru coby uměleckém dílu


Prosincová Studna v pondělí 4. prosince zakončí kalendářní rok 2017 s pohledem do vesmíru: „… Jak jinak by měl smrtelník / než s hlavou vzhůru žít?“ říká G. K. Chesterton, jehož básně budou součástí první půle Setkání u studny v sakristii katedrály sv. Václava. Hlavním hostem druhé půle v kavárně Amadeus bude milovník astronomie Jindřich Suchánek – redaktor TV Noe a bývalý generální sekretář sdružení Česká katolická charita.

Listopadový pondělní večer u Studny byl tematicky věnován řekám, půdě, lesům, zvířatům. O svém vztahu k prostředí, ve kterém žije, o Vysočině, zpíval i povídal lesník Jiří Nohel. Z tohoto kraje přijela i jeho kapela Žalozpěv, která vystupovala v první části pondělního večera a Setkání u studny zahájila svým koncertem.

Láskou všech členů kapely je krajina Vysočiny a její působivá atmosféra, ale také osobnosti tohoto kraje, jako např. Otokar Březina, Bohuslav Reynek a Anna Pamrová. Komorní hudba zastoupená kytarou, houslemi, klávesami, basovou kytarou i příčnou a zobcovou flétnou, a písně, jejichž autorem je Jiří Nohel, potěšila a pohladila všechny přítomné, kteří se v počtu asi 40 lidí sešli v lodi katedrály sv. Václava. „Koncertem Žalozpěvu jsem byla nadšená! Jejich hudba a zpěv mě neskutečně pozvedly a posílily, daly mi chuť do života pro dalších dny,“ řekla jedna z návštěvnic koncertu. Vzájemné propojení a radost vystupujících a naslouchajících naplnilo loď katedrály harmonickou atmosférou.

Ta se přenesla i do kavárny Amadeus, kde Jiří Nohel vyprávěl o své práci a touze být dobrým hospodářem v místě, kde žije. Velmi pokornou a milou „spoluhráčkou“ během povídání Jiřího Nohela mu byla i jeho manželka, která svého muže provází, když může, na jeho koncertech, ale i při práci a je jeho velkou fanynkou a zároveň oporou. Svědectví Jirky o jeho celoživotní lásce k jeho kraji a přírodě vůbec bylo jakýmsi „rýpnutím do žeber“, ale i do myslí všech přítomných. Člověk po tomto svědectví najednou nahlíží novýma očima na „samozřejmosti“ kolem sebe a klade si otázky, které ho dříve nenapadly. (Fotografie J. Hajdové ze setkání lze najít na tomto místě.)

Prosincová Studna zase přiměje návštěvníky pozvednout svůj zrak vzhůru ke hvězdám a zamyslet se nad vesmírem. K tomu přispějí úryvky ze Starého i Nového zákona a také poezie G. K. Chestertona, ale hlavně zanícené povídání Jindřicha Suchánka, jehož celoživotní láskou jsou právě hvězdy a vesmír. Večer v kavárně bude provázet projekce.

Přijďte se na chvíli zastavit v pondělí 4. prosince od 17.30 v sakristii katedrály sv. Václava v Olomouci a potom od 18.00 v kavárně Amadeus v areálu Arcidiecézního muzea.

Zdroj: www.kulturaslova.cz

 

Začátek:04. 12. 2017, 17:30
Místo konání:Olomouc

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu