Přednáška: Za co se modlili naši předkové


Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh zve na přednášku doc. Mgr. Miroslava Vepřeka, Ph.D. nazvanou „Za co se modlili a z čeho se vyznávali naši předkové – nad staroslověnskými paraliturgickými památkami českého původu“. Uskuteční se v úterý 20. března 2018 od 18.00 v Katolickém domě.

Staroslověnské paraliturgické texty, tedy modlitby, hymny a písně, jež nejsou přímou součástí liturgie, představují pozoruhodné památky z doby počátků křesťanství na českém území. Pozornost si zasluhují z mnoha ohledů, neboť svědčí o prorůstání slovanské kultury do širšího povědomí, o zapojení staroslověnské vzdělanosti do obecnějšího rámce západokřesťanské tradice raně středověké Evropy (částečně též reflektují prvky východokřesťanské) a v neposlední řadě o realitě tehdejšího duchovního života. Představeny budou zejména tyto památky: Modlitba proti ďáblovi (zřejmě již velkomoravského původu), Modlitba sv. Řehoře, Modlitba vyznání hříchů, Modlitba ke sv. Trojici a hymnus Hospodine, pomiluj ny, a to z hlediska jazykového i obsahového.

Doc. Mgr. Miroslav Vepřek, Ph.D. (*1978 ve Šternberku) vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, následně tamtéž absolvoval postgraduální studium v oboru český jazyk a v roce 2012 se habilitoval v oboru srovnávací slovanská jazykověda. V současné době působí na Katedře bohemistiky FF UP v Olomouci jako docent. Specializuje se na staroslověnštinu, historickou mluvnici češtiny a diachronní jazykovědu. Badatelsky se zaměřuje na církevní slovanštinu české redakce a další příbuzná témata související především s nejstarším obdobím slovanského písemnictví.

 

Začátek:20. 03. 2018, 18:00
Místo konání:Zábřeh

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu