Přednáška: Pravoslavná církev v Československu


Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh zve na přednášku ThLic. Mgr. Jany A. Novákové, PhD. nazvanou „Pravoslavná církev v Československu“. Uskuteční se v úterý 20. listopadu 2018 od 18.00 v Katolickém domě.

Před bezmála stoletím nebyly na území Čech a Moravy prakticky žádné pravoslavné struktury. K pravoslaví se hlásili pouze jednotlivci. Během pár měsíců se objevilo několik subjektů navázaných hned na tři jurisdikce (Ruská pravoslavná církev v zahraničí, Srbská pravoslavná církev, Konstantinopolský patriarchát). Vedle Rusů a dalších tradičně pravoslavných národností výrazně početnější skupinu tvořili místní obyvatelé dosavadního katolického vyznání. Ti většinou následovali své duchovní, kteří po odmítnutí požadavků reformního hnutí katolického duchovenstva Římem vstoupili do Církve československé (1920). Během překotného hledání nové orientace ji část duchovních a věřících opustila a přiklonila se k pravoslavnému směrování. Významnými postavami tohoto období byli např. biskup Gorazd (Matěj Pavlík), arcibiskup Savvatij (Antonín Jindřich Vrabec), biskup Sergij (Koroljov), ale také kněz z nedalekého Chudobína Josef Žídek. Zcela jiná byla situace po vzniku samostatného Československa na Slovensku a na Podkarpatské Rusi. Po skončení druhé světové války se pak všechny dosavadní pravoslavné směry spojují v Exarchát moskevského patriarchátu. V roce 1951 získala Pravoslavná církev v Československu autokefalitu; jejím metropolitou se stal dosavadní exarcha Jelevferij (Voroncov).

ThLic. Mgr. Jana A. Nováková, PhD. vystudovala teologii na CMTF UP v Olomouci, v roce 2012 získala doktorát z teologie na Teologické fakultě Trnavské univerzity (Slovensko). Odborně se zaměřuje především na dějinné a teologické aspekty východního křesťanství ve střední a východní Evropě a na publikační činnost a eklesiologii Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku ve 20. století. Od roku 2007 je výkonnou redaktorkou Parresia. Revue pro východní křesťanství. Působí jako nemocniční kaplan a poradce pro pozůstalé ve Fakultní nemocnici Olomouc.

 

Začátek:20. 11. 2018, 18:00
Místo konání:Zábřeh

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu