Pozvánka do kina na olomouckou premiéru filmu Jano Köhler


V úterý po velikonočním pondělí, tj. 3. dubna 2018, uvede kino Metropol u příležitosti 145. výročí narození moravského umělce Jano Köhlera (1873 – 1941) dokumentární film „Jano Köhler“. Projekce začne v 17.30 za účasti olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka, kteří akci udělili záštitu. Po skončení filmu pak proběhne beseda s režisérem dokumentu Ondřejem Sovíkem a restaurátory křížové cesty na Svatém Hostýně, akademickými sochaři manželi Passionarií a Vojtěchem Paříkovými.

Dokumentární film Jano Köhler je neobyčejně silnou výpovědí o jedinečné tvůrčí osobnosti moravského umělce Jano Köhlera, současníka Alfonse Muchy. Myšlenkové poselství jeho výjimečného díla, křížové cesty, zasazené do monumentálního projektu architekta Jurkoviče v přírodní scenérii Svatého Hostýna, přirovnávají odborníci k poselství děl takových velikánů, jako je Pablo Picasso nebo Andy Warhol. Prostřednictvím křehké krásy mozaiky Pilátova soudu je divák nenásilně vtahován do děje mimořádného díla, které chce člověku připomenout skutečné a nadčasové hodnoty lidského života. Bližší informace o filmu zde: http://www.cine4net.eu/cz/jano-kohler.html.

Köhlerovy fresky, sgrafita a mozaiky zdobí řadu významných staveb po celé Moravě. Jeho umělecký rukopis je kupříkladu úzce spjat s městem Olomoucí. Jednu z prvních zakázek získal Köhler od uměnímilovného olomouckého arcibiskupa Leopolda Prečana. Köhler je autorem výzdoby interiéru arcibiskupské rezidence či kaple sv. Jana Sarkandra. Realizoval i zakázku po druhé světové válce zaniklé umělecké úpravy olomouckého orloje. Odborníky je vysoce ceněn monumentální oltářní mozaikový obraz v hejčínském kostele sv. Cyrila a Metoděje provedený dle umělcova návrhu. Köhler se proslavil i v městě Prostějov. Známá je taktéž litografie věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, která se objevila i na poštovních známkách. Velkým dílem jsou zastavení křížové cesty na Svatém Hostýně.

Jako předfilm k projekci bude navíc uveden krátký dokumentární film z cyklu PamátkyDnes věnovaný sloupu Nejsvětější Trojice očima Ondřeje Zahnera v režii Ondřeje Sovíka. Úlohy průvodce šestiminutovým filmem se zhostili Miroslav Táborský a Tereza Richtrová-Páclová

Na promítání filmu srdečně zvou Arcibiskupství olomoucké ve spolupráci se statutárním městem Olomouc a produkční společností cine4net. Vstupné činí 60 Kč, předprodej vstupenek v kině Metropol.

Plakát

Martin Kučera a Lubomír Nágl

 

Začátek:03. 04. 2018, 17:30
Místo konání:Olomouc – kino Metropol

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu