NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Olomouc si připomíná 200. výročí jmenování Rudolfa Jana arcibiskupem

By Publikováno 20. 1. 2019 24 září, 2019 Aktuality

Arcibiskupství olomoucké letos připravuje akce věnované výročí arcibiskupa Rudolfa Jana Habsbursko-Lotrinského. První z nich je přednáška Jindřicha Forejta, kurátora jubilejního projektu, která posluchače seznámí s příběhem jedné z nejvýraznějších osobností olomouckých dějin.

Uskuteční se ve čtvrtek 7. února od 17.00 v Arcidiecézním muzeu Olomouc (Mozarteum), vstup je volný.

„Rudolf Jan patří k čelním postavám dějin Olomouce. Městu v mnohém pomohl, zamiloval si ho a cítil se tu doma. O tom konečně svědčí i přání, aby po jeho smrti uložili srdce do katedrály sv. Václava. Tak se také v roce 1831 stalo a jeho srdce je tam dodnes,“ uvedl primátor města Miroslav Žbánek.

Díky svému původu, životu a snaze o zodpovědnou správu svěřeného úřadu je Rudolf Jan velmi zajímavou osobností. Byl totiž současně kardinálem, arcipastýřem, královským princem pěti zemí, arcivévodou, ale také nadšeným skladatelem, milovníkem umění, velkorysým mecenášem, láskyplným knihomolem, zdatným malířem, sympatickým karikaturistou a všímavým zahradníkem. Nutno dodat, že jeho působením začalo období prosperity a rozkvětu pro město i celý region.

„Seznámit se s Rudolfem Janem znamená šanci ‚potkat‘ fascinujícího člověka, který je v Olomouci i po dvou staletích stále přítomen. Byl to muž, jehož srdce bilo pro Olomouc,“ dodal Jindřich Forejt.

Kdo byl Rudolf Jan?

Třetí olomoucký arcibiskup pocházel z habsbursko-lotrinského rodu. Narodil se v roce 1788 v Toskánsku jako Rudolph Johann Joseph Rainer a byl to poslední potomek velkovévody Pietra Leopolda, syna Marie Terezie, a velkovévodkyně Marie Ludoviky, princezny španělské. Do Olomouce přišel jako jednatřicetiletý muž plný elánu a vizí. Vedle příkladné péče o arcidiecézi obnovil také zdejší univerzitu, založil huť ve Vítkovicích, z níž se posléze staly slavné železárny, a v Olomouci nechal vytvořit první parkový prostor, jehož slavná alej dodnes nese jeho jméno. Arcivévoda umřel v roce 1831 v Badenu u Vídně a jeho srdce bylo poté uloženo v olomoucké katedrále.