O Květné zahradě u Studny


Dubnová Studna připadající na první aprílový den přivítá filmaře ze Studia Velehrad, manželský pár Veroniku a Martina Müllerovy. Ti představí svůj filmový dokument „Květná zahrada rukama zahradníků“. Kromě komentované projekce svého dokumentu pohovoří i o své filmové práci.

Setkání u studny v březnu znělo Božím slovem z evangelia sv. Matouše (3,13-16; 4,1-25). Úryvky z Matoušova evangelia – křest Pána Ježíše Krista, vyvedení na poušť, povolání učedníků a jeho působení mezi lidmi – byly proloženy varhanní improvizací hlavního hosta březnové Studny varhaníkem Karla Martínka. Úryvky textů z Písma četla interpretka Martina Pavlíková v lodi katedrály sv. Václava a doprovodil je zvuk hlavních dómských varhan.

Poté následoval rozhovor s tímto varhaníkem olomouckého kostela sv. Mořice a pedagogem Konzervatoře Evangelické akademie Olomouc v sakristii katedrály. Hlavním tématem se staly zkušenosti s hudební improvizací: co ho přivedlo k této hudební „disciplíně“ a zdali také se toto umění improvizace snaží předávat svým studentům. Ne každý je k tomuto talentován, řekl Karel Martínek, ale není na škodu, když se student nějakým způsobem, aspoň trochu, o improvizaci pokusí, protože se učí vědomě naslouchat tónům, jejich seskupení a i takovýmto způsobem pronikat do hudby. Na otázku, co je pro něj očistnou lázní, kde nabírá síly, pak odpověděl, že každá mše svatá je pro něho posilující a životodárnou modlitbou, ze které čerpá do svého osobního a pracovního života. Což je ale v jeho případě značně propojeno a nedá se to od sebe odloučit.

Setkání s olomouckým varhaníkem, pedagogem, regenschorim farnosti sv. Mořice a dramaturgem Mezinárodního varhanního festivalu bylo pro všechny zúčastněné vskutku osvěžující lázní a povznášejícím zážitkem. Ten vyvrcholil výstupem k dómským varhanám, které si přítomné mohli prohlédnout zblízka s výkladem a ukázkami Karla Martínka.

Dubnová Studna nabídne občerstvení pro oko, a to filmový dokument, jak se kroměřížská Květná zahrada mění během čtyř ročních období a jak náročné je o ni pečovat. Potom bude možné hovořit s autory dokumentu nejen o tomto jejich konkrétním díle, ale i o jejich filmové práci a také o Studiu Velehrad, pod jehož hlavičkou tvoří.

Na dubnové Setkání u studny s názvem „Ráj na zemi“ v pondělí 1. dubna 2019 od 17.30 na Václavském nám. v Olomouci v sakristii katedrály za Centrum pro kulturu AO a dómskou farnost zve hlavní organizátorka Martina Pavlíková: pavlikova.martina@ado.cz, www.kulturaslova.cz

 

Začátek:01. 04. 2019, 17:30
Místo konání:Olomouc – katedrála

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu