NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Devátá Pěší pouť za umělce povede severními Čechami

By Publikováno 1. 6. 2015 24 září, 2019 Aktuality

Pěší pouť za umělce letos startuje v neděli 2. srpna v Roudnici nad Labem a její trasa vede krajinou severních Čech do Kadaně, kde bude v sobotu 8. srpna zakončena. Hlavní stan a centrum organizace této týdenní pouti se ovšem nachází ve středu Moravy, na Arcibiskupství olomouckém. Již podeváté se Pěší pouť za umělce uskutečňuje pod záštitou olomouckého světícího biskupa Josefa Hrdličky, v letošním roce převzalo záštitu také Biskupství litoměřické.

Olomouc: Pěší pouť za umělce, která je v průběhu akademického roku rozšířená v sedmi zastaveních na konci všedního dne pod názvem Setkání u studny, je formou modlitby za umělce. Po sedmi ročnících na Moravě a osmém ve východních Čechách povede trasa deváté Pěší poutě za umělce krajinou severních Čech a dotkne se míst jako Říp, Doksany, Terezín, Litoměřice, Liběšice, Žatec či Mašťov. I když tato trasa bude některé dny vyžadovat částečný přesun veřejnou dopravou, základem poutě pořád zůstává pěší putování.

Stejně jako v předešlých ročnících je připraven doprovodný program pro veřejnost, který doplňuje každodenní slavení mše svaté a adoraci a bude tematicky vycházet ze zaměření letošního roku, což je zasvěcený život a eucharistie. Zahájení programu v Roudnici nad Labem bude věnováno postavě významného světce sv. Františka z Asissi, a to nejprve ve vyprávění Oldřicha Seluckého, na které naváže divadelní představení herce Jana Horáka, působícího v Roudnici jako pastorační asistent místní farnosti. Sv. Anežce České se bude věnovat sr. Ludmila Pospíšilová v Doksanech, v místě, kde byla tato významná česká světice vychovávána sestrami premonstrátkami asi rok a půl. O zasvěceném životě v současnosti pohovoří sr. Angelika, boromejka, která mimo jiné studovala na DAMU u prof. Ivana Vyskočila. Druhá půle pouti představí historii a současnost premonstrátů ve vyprávění P. Viléma Štěpána, OPraem. Závěr pak bude patřit řeholním řádům na Kadaňsku v přednášce Lukáše Gavendy.

Základní poutní skupina čítá cca dvacet osob. Veřejnost se k poutníkům může přidat podle svého uvážení v místech, která si vybere. Trasy, kterými skupina poputuje, doprovodný program pro veřejnost, ale i informace o předešlých poutích a Setkání u studny najdete na webových stránkách www.rapsodickedivadlo.cz.

A na závěr krátce: proč Pěší pouť za umělce a Setkání u studny? Je to určitá forma modlitby za ty, kteří obdrželi dar uměleckého nazírání na život a uměleckého ztvárňování života. Aby nepropadali do sebestředné zahleděnosti, ale aby jejich umělecká jedinečnost spolu se snahou o osobní pravdivost doplňovala a rozvíjela rozmanitost lidského společenství a prohlubovala tak duchovní rozvoj člověka. Aby si všichni takto obdarovaní uvědomili zodpovědnost za svou tvorbu a její vliv na společnost i na ně samé podle slov Písma: „Dovolávám se dnes proti vám svědectví nebes i země; předložil jsem ti život a smrt, požehnání i zlořečení; vyvol si tedy život, abys byl živ ty i tvé potomstvo a miloval Hospodina, svého Boha, poslouchal ho a přimkl se k němu. Na něm závisí tvůj život a délka tvých dnů, abys mohl sídlit v zemi, o které přísahal Hospodin tvým otcům, Abrahamovi, Izákovi a Jákobovi, že jim ji dá“ (Dt 30,19-20).

S veškerými dotazy se můžete obrátit na e-mailovou adresu pavlikova@arcibol.cz nebo telefonicky na číslo 603 977 711.

Na pouť i na jednotlivé programy pouti srdečně zve hlavní organizátorka Pěší pouti za umělce a Setkání u studny MgA. Martina Pavlíková, pastorační asistentka Arcibiskupství olomouckého.