Bazilikou na Svatém Kopečku se rozezní jedinečný zvuk flétny a varhan. Pro hospic tam zahrají významné hudební duo Štreitová a Vrábel


Barokní hudba jako chvála Bohu, netradiční propojení tónů flétny a varhan, Monika Štreitová, významná hráčka na příčnou flétnu a Marek Vrábel patřící ke špičce slovenského varhanního umění. Nevšední hudební zážitek slibuje v sobotu 18. srpna 2018 v bazilice na Svatém Kopečku Benefiční koncert pro hospic.

Duo Štreitová a Vrábel vystoupí v bazilice Navštívení Panny Marie v 17 hodin. Podpoří tak Hospic na Svatém Kopečku. „Ke Svatému Kopečku mě váží vzpomínky z dětství, chodívala jsem tam s babičkou. Teď na Kopeček jezdíme s mým synem. Zahrát si tam v bazilice byl můj sen, za pár dní se splní. Je pro mě čest, že výtěžek z koncertu podpoří právě Hospic na Svatém Kopečku. Jako umělec se snažím srze hudbu přinášet radost, být prospěšná…“ říká Monika Štreitová.

Diváci se mohou těšit na skladby od G. P. Telemanna, F. X. Brixiho, J. S. Bacha, J. Ruttera, P. A. Locatelliho a M. Veraciniho. Vyloučeno není ani překvapení z dílny současných moderních skladatelů – hra zvuků, zvuky života, přírody. „Zvukem je i ticho,“ podotýká Monika Štreitová. Podle ní by lidé neměli umírání vytěsňovat. „Kdo odchází ze života smířený, není to pro něj těžká bolest. Má naději, že se probudí do radosti, do světla… S Markem Vrábelem také hrajeme skladby, které přivádějí druhé k radosti,“ uzavírá flétnistka.

To, že umělci Hospic na Svatém Kopečku podpoří, potěšilo tamního ředitele Jiřího Borika: „Vážíme si toho, že takto významní hudebníci nám věnují svůj čas. Výtěžek z koncertu pak přispěje na provoz hospice,“ uvádí Jiří Borik. V Hospici na Svatém Kopečku doprovázejí nevyléčitelně nemocné již patnáctým rokem. Tamní zaměstnanci jsou také oporou rodinám těchto nemocných.

Rozhodujícím kritériem pro přijetí do hospice je aktuální zdravotní stav pacienta – nevyléčitelná nemoc v terminálním stadiu, nesnesitelná bolest, nemožnost uživatele a jeho rodiny zvládnout situaci v domácím prostředí a jeho svobodné rozhodnutí, že chce pobývat v hospici. „Pobývají u nás hlavně pacienti s onkologickým onemocněním. Pečujeme o jejich fyzickou stránku s důrazem na péči paliativní, což je léčba bolesti. Věnujeme pozornost i potřebám psychologickým, sociálním a duchovním,“ vyjmenuje Jiří Borik.

V současné době je v hospici 30 lůžek ve 24 pokojích (18 jednolůžkových pokojů s při­stýlkou pro příbuzného a 6 dvoulůžkových pokojů).

Karolína Opatřilová, ACHO

 

Začátek:18. 08. 2018, 17:00
Místo konání:Svatý Kopeček

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu