Arcibiskupský palác i olomoucké kostely hostí Podzimní festival duchovní hudby


Již téměř čtvrt století nabízí obyvatelům moravské metropole řadu dramaturgicky ojedinělých a interpretačně pozoruhodných koncertů, které dokládají bohatost a proměnlivost duchovní hudby, Podzimní festival duchovní hudby. Letošní 24. ročník, který probíhá od 24. září do 14. října, zaštítili vedle arcibiskupa Jana Graubnera a ministra kultury Daniela Hermana také hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a olomoucký primátor Antonín Staněk.

Koncerty zazní v historicky cenných prostorách spojených s duchovním a náboženským životem Olomouce: v chrámu sv. Mořice, ve slavnostním sále Arcibiskupského paláce, v architektonicky ojedinělém Husově sboru, v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, v katedrále sv. Václava, v nově zrestaurovaném interiéru kostela sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně a v chrámu Panny Marie Sněžné.

Z žánrové, druhové a stylové rozmanitosti duchovní hudby současnosti a minulých staletí vybrala dramaturgie festivalu skladby, které dokládají mimořádnost lidské kreativity, snažící se postihnout hloubku a smysl lidské víry.

Festival zahajuje koncert, na kterém zazní dvě textově i hudebně ojedinělá díla. V neděli 24. září bude pod taktovkou dirigenta Marka Ivanoviče provedena kantáta Otčenáš Leoše Janáčka a oratorium Ludwiga van Beethovena Kristus na hoře Olivetské za účasti skvělého tercetu zpěváků, Komorní filharmonie Pardubice a Slovenského filharmonického sboru.

Středa 27. září v Arcibiskupském paláci bude patřit španělské altistce Martě Infante a španělskému baroknímu souboru Vespres d’Arnadí. Program představí Vivaldiho skladby v zajímavém kontrastu duchovní-světské a také instrumentální – vokální hudby. Koncert propojuje výjimečný hlas zpěvačky, která zpěv vystudovala na Ostravské univerzitě a nyní hostuje po celém světě.

Koncertem ve středu 4. října v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku si připomeneme českou barokní hudbu, která vznikala v inspirativním prostředí piaristických klášterů, s rekonstrukcí původní podoby oratoria Arthura Honeggera Král David se v neděli 8. října v katedrále sv. Václava představí Orchestr Berg s dirigentem Peterem Vrábelem a ve středu 11. Října v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně zazní jazzová suita Petra Kořínka Cronica Domus Sarensis / Kronika kláštera žďárského v podání Pražského jazzového sexteta s recitací Alfréda Strejčka.

Data ostatních koncertů i další informace lze najít na webu www.podzimni-festival.cz.

 

Začátek:24. 09. 2017, 19:00
Konec:14. 10. 2017, 19:00
Místo konání:Olomouc

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu