Arcibiskup Graubner předá osobnostem veřejného života Betlémské světlo


Betlémské světlo, symbol míru a naděje, připutuje do Olomouce v neděli 17. prosince 2017. Hned téhož dne ho arcibiskup Jan Graubner při slavnostní bohoslužbě předá osobnostem veřejného života. Lidé si pro plamínek z Betléma mohou přijít do některého z olomouckých kostelů, distribuce bude probíhat i na mnoha dalších místech olomoucké arcidiecéze.

Betlémské světlo k nám tradičně putuje z Vídně. Na území olomoucké arcidiecéze bude distribuováno v neděli 17. prosince celkem šestnácti vlaky, a to jak na tazích hlavních, jako je např. trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních: z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané či z Uherského Hradiště přes Uherský Brod a Bojkovice do Bylnice.

Prvním místem olomoucké arcidiecéze, kam se Betlémské světlo dostane, bude v 7.37 Vyškov, stejný vlak zastaví také v Kojetíně, Přerově a Hranicích. Jih arcidiecéze se Betlémského světla dočká poprvé v 7.53 v Moravském Písku, odkud vlak pokračuje na Staré Město, Otrokovice a Hulín. Do Vsetína přijede v 9.42 vlak jedoucí z Hranic přes Valašské Meziříčí a do nejzápadnější části arcidiecéze, do Svitav, bude Betlémské světlo přivezeno v 7.57.

Téhož dne, v neděli 17. prosince, skauti přinesou Betlémské světlo také do olomoucké katedrály sv. Václava. Zde ho při slavnostní mši svaté v 10.00 předají arcibiskupu Janu Graubnerovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijmou představitelé veřejného života.

„Předávání Betlémského světla je novodobou tradicí, která mohla vzniknout díky moderním dopravním prostředkům, a rychle se ujala. Má krásnou symboliku. Jako přijímáme a dál předáváme světlo z Betléma, tak bychom měli o Vánocích přijmout Krista, který se narodil v Betlémě jako Světlo světa: nechat se jím prozářit a předávat jeho světlo svému okolí,“ uvedl olomoucký arcibiskup. Betlémské světlo je podle něj symbol správného apoštolátu, který se dělí o dar, kterým byl sám obdarován. „Skauti zvou do katedrály představitele různých organizací, úřadů a podniků. Když jim světlo předávám, mám velké přání, aby jejich prostřednictvím přišel Kristus mezi lidi jejich organizací, byl přijat a přinesl jim spásu, naději a pokoj,“ dodal arcibiskup Graubner.

Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu totality, kdy v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Podrobný rozpis všech vlakových spojů i další informace o Betlémském světle jsou k dispozici na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

 

Začátek:17. 12. 2017, 10:00
Místo konání:Olomouc - dóm

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu