Zábřežské zvony se představí v rámci Třeboňského kapra


Zprávy z arcidiecéze
Vloženo 25 Listopad 2008 11:36

Dne 29. listopadu v 16.00 hodin bude v Katolickém domě v Zábřehu představena  publikace Zábřežské zvony, která je výsledkem více než desetileté práce autorské trojice Františka Johna, Petra Krňávka a Aleše Pátka. Od 14.00 hodin se zde také bude konat již tradiční akce Třeboňský kapr. 

 

Zábřeh: Kniha, kterou vydalo Farní muzeum Zábřeh, dokumentuje historii a současnost tří zábřežských kostelů, hodinových cimbálů radniční a zámecké věže a gymnázia. Obsahuje historické materiály, které se podařilo získat například o původních renesančních zvonech chrámu sv. Bartoloměje, které byly roztaveny při požáru roku 1793. Zahrnuje období obnovy zvonového souboru tohoto kostela na sklonku 20. století a věnuje se také problematice zvonových rekvizic během dvou světových válek. Nechybí i podrobný popis zaniklých i dochovaných zvonů ve filiálním kostele sv. Barbory a mnoho dalších zajímavostí.

Záměrem autorů bylo v publikaci uvést také obecné informace týkající se zvonů a zvonařství tak, aby kniha byla poutavá i pro širokou čtenářskou obec a nejen pro zábřežské obyvatele. Autoři našli svůj vztah ke zvonům již v mládí jako zvoníci při pravidelné obsluze a údržbě zvonů. Jeden z nich (František John) působí jako kampanolog Arcibiskupství olomouckého.

 

V rámci akce Třeboňský kapr budou moci zájemci ochutnat nejen tradičního smaženého kapra ale i uzeného tolstolobika, pstruha na másle či jiné rybí speciality. Pro účastníky bude připravena také výstavka fotografií Jitky Václavíkové, betlémů, řezbářských prácí J. Beneše, či obrazů  P. Herziga. Melodie k poslechu i k tanci zahraje country kapela Kamarádi.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu