Tříkrálová sbírka 2009 skončila, Charita sčítá výsledky koledování


Zprávy z arcidiecéze
Vloženo 12 Leden 2009 14:28

Koledníci Tříkrálové sbírky 2009 skončili v neděli 11. ledna svoji pouť po městech a obcích olomoucké arcidiecéze. Organizátoři koledování nyní budou na místně příslušných obecních či městských úřadech pod dohledem úředníků rozpečeťovat sbírkové pokladničky. Tak je zajištěna transparentnost sbírky. Všechny vykoledované peníze budou odeslány na centrální sbírkový účet, odkud pak budou rozdělovány na podporované projekty.

Podle prvních výsledků sčítání zatím výnos Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi přesahuje 4 miliony korun a rozpečetěno je necelých 20 procent pokladniček. „Je to zatím málo dat na to, abychom již mohli vydávat nějaké odhady výsledků.," říká hlavní koordinátor sbírky Marek Navrátil, „určitě ale všichni věříme, že ani silnější mrazy ani mediální rozruch kolem zpomalení růstu ekonomiky výnos sbírky nijak podstatně neovlivní".

„Už v tuto chvíli však chci poděkovat všem, kteří vlídně přijali koledníky, a kteří přispěli do charitní kasičky jakýmkoli finančním darem," říká Marek Navrátil a dodává, že stejný dík patří také dárcům, kteří odeslali DMS KOLEDA. „Pokud by to bylo možné, velké poděkování bych rád adresoval i všem koledníkům a dobrovolníkům, bez kterých by tato sbírka nikdy nemohla existovat. Bez jejich obětavosti, úsilí a odvahy by Charita ČR nemohla v takovém rozsahu pomáhat potřebným a to jak u nás, tak v zahraničí - lidem, kteří si sami nemohou nebo neumějí poradit," ocenil práci dobrovolníků Charity koordinátor Tříkrálové sbírky.

Tříkrálová sbírka 2009, se v olomoucké arcidiecézi konala už podesáté a její letošní průběh koledníkům znepříjemňoval silný mráz - v některých oblastech teplota klesla až pod -20 stupňů. Charity, které koledníky vysílaly, však pro ně měly horký čaj i občerstvení a skupinky často hostili i lidé, kteří jim kromě příspěvku do kasičky dali něco dobrého na zub.

Ředitelka Charity Litovel Ludmila Zavadilová, která se koledování zúčastnila, vzpomíná na milá setkání: „V domově pro seniory nám sestřička oznamuje: už na vás tady čeká paní, ke které jste prý každý rok chodili domů. Na kolečkovém křesle se šťastně usmívá stará paní, ke které naše zdravotní sestřičky a pečovatelky chodily několik let domů a pečovaly o ni. Velká radost je na obou stranách... Stařenka měla v očích slzy a zpívala s námi koledu," popisuje ředitelka.
Asistentka sbírky ve Šternberku Zuzana Knopfová má z koledy také pěkné dojmy. „Otevřela nám jedna stará osamělá paní bez ruky. Chlapci jí zazpívali My tři králové jdeme k vám... a paní se usmívala a děkovala: ‚Jé, vy jste hodní, vy jste si na mě vzpomněli? Počkejte, něco
vám donesu. A můžu vám zamávat, až půjdete ještě kolem?" A paní mávala skrz otevřené okno, tak byla nadšená..." Asistenti Tříkrálové sbírky si pochvalují také spolupráci s úřady. Např. Městská policie v Kojetíně už tradičně dohlíží v ulicích města na klidný průběh sbírky. „Jsme vděční za jejich pomoc a stejně tak jsme rádi, že letos nemuseli nikde zasahovat," pochvaluje si spolupráci ředitelka Charity Kojetín Helena Gračková. „Musím pochválit také Obecní řad v Uhřičicích: po celou dobu koledování vyhrávala z obecního rozhlasu hudba, takže občané věděli, že kdy koledování začalo i kdy skončilo." říká Helena Gračková.

Přesto, že se do koledování Charity letos zapojilo opět na 50 tis. dobrovolníků, určitě se nedostali do všech míst a tak, pokud někdo i přes ukončené koledování chce do sbírky přispět, lze tak učinit přímo darem na tříkrálový účet 33001122/0800, nebo prostřednictvím mobilního telefonu odeslat DMS KOLEDA na číslo 8 7777.

Průběžné výsledky koledování i kontakty na jednotlivé koordinátory v Charitách olomoucké arcidiecéze najdete na www.acho.caritas.cz /Tříkrálová sbírka. Informační servis na celostátní úrovni pak poskytují stránky www.trikralovasbirka.cz

Zdroj: tisk. odd. ACHO

 

 

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival duchovní hudby

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu