Nový dokument Kongregace pro nauku víry: "Důstojnost osoby"


Zprávy ze zahraničí
Vloženo 12 Prosinec 2008 14:59

Nová instrukce Dignitas personae, kterou dnes (12.12.2008) ve Vatikánu představili zástupci Kongregace pro nauku víry a Papežské akademie pro život, je odpovědí katolické trendy na nové otázky v oblasti bioetiky.

Za přítomnosti Mons. Luise Francisca Ladaria-Ferrera, sekretáře Kongregace pro nauku víry, Mons. Rina Fisichelly, předsedy Papežské akademie pro život, emeritního předsedy akademie Mons. Elia Sgreccii a profesorky Marie Luisy Di Pietrové z římské Katolické univerzity Nejsvětějšího srdce byla dnes dopoledne ve Vatikánu představena nová instrukce Kongregace pro nauku víry Dignitas personae ("Důstojnost osoby") o některých bioetických otázkách. Dokument je datován 8.9.2008, svátek Narození Panny Marie, a kongregaci vedlo k jeho vypracování více než dvacet let po zveřejnění instrukce Donum vitae (22.2.1987) vědomí, že rychlost vývoje přináší mnohé otázky, které potřebují objasnění.

Dokument začíná principem, který by měl být základem etických postojů v oblasti biomedicíny: "Důstojnost osoby musí být přiznána každému člověku od početí až po přirozenou smrt." V úvodní kapitole je také vyjádřena naděje, že "existuje mnoho kvalifikovaných vědců a filosofů, kteří podle Hippokratovy přísahy spatřují v lékařské vědě službu lidské křehkosti zaměřenou na uzdravování nemocí, mírnění utrpení a zpřístupnění náležité péče ve spravedlivé míře všem lidem."

Instrukce je určena věřícím a všem lidem, hledajícím pravdu. Skládá se ze tří částí. V první části jsou uvedeny některé antropologické, teologické a etické aspekty zásadního významu. Zdůrazňuje se, že lidské tělo nemůže být nikdy redukováno na soubor buněk. "Na základě pouhé skutečnosti své existence je každý člověk zcela hoden respektu. Zavádění diskriminačních kritérií ohledně lidské důstojnosti na základě biologického, psychologického, kulturního nebo zdravotního vývoje musí být vyloučeno," uvádí se v dokumentu.

Druhá část pojednává o nových problémech v souvislosti s plozením. Techniky umělého oplodnění, které nahrazují manželský úkon, jsou nepřípustné. Povolené jsou zásahy "k cílenému odstranění překážek" bránících plodnosti. Aby se vyhovělo touze po dítěti u neplodných manželů, je třeba podporovat zákonná opatření vedoucí k usnadnění procesu adopce osiřelých dětí. "Církev pokládá přání mít dítě za spravedlivé a chápe utrpení manželských párů, které jsou konfrontovány s problémy neplodnosti. Toto přání však nemůže stát výše než důstojnost každého lidského života... Přání mít dítě nemůže ospravedlnit jeho 'produkci,' tak jako přání nemít už počaté dítě nemůže ospravedlnit jeho odmítnutí nebo zničení," zdůrazňuje instrukce.

Třetí část se věnuje novým postupům, zahrnujícím manipulaci s embryi nebo lidskou genetickou výbavou. "Vytváření embryí s vyhlídkou, že budou zničena, i když se tím chce pomoci nemocným, je naprosto neslučitelné s lidskou důstojností, protože se tak člověk v embryonálním stadiu stává pouhým prostředkem, který se použije a zničí. Je závažným způsobem nemorální obětovat lidský život pro terapeutický cíl," říká se mj. v této části dokumentu.

Kongregace pro nauku víry považuje za svou povinnost "posilovat důstojnost a základní nezcizitelná práva každého jednotlivého člověka - i v počátečních stadiích jeho existence - a výslovně poukazovat na nutnost ochrany a úcty, kterou tato důstojnost ode všech požaduje." Má to velký význam pro budoucnost lidstva.

 

Neoficiální, pracovní překlad instrukce Dignitas personae do češtiny zveřejní ještě dnes na svém webu v rubrice Speciály česká sekce Radia Vatikán.

Jiří Gračka                                  Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival duchovní hudby

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu