NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nemocniční kaplani a dobrovolníci v setkání s alternativní spiritualitou a medicínou

By Publikováno 9. 10. 2015 24 září, 2019 Aktuality

Tématu „Alternativní spiritualita a medicína v kontextu zdraví“ se od neděle 4. října do středy 7. října 2015 na Velehradě věnovalo XI. formačně vzdělávací setkání pro nemocniční kaplany a dobrovolníky v pastorační péči v zařízeních zdravotnických a sociálních služeb.

Velehrad: Každoroční setkání pořádá od roku 2013 Katolická asociace nemocničních kaplanů v České republice (KANK), která sdružuje všechny katolické oficiálně vyslané nemocniční kaplany, dále dobrovolníky v pastorační péči ve zdravotnictví a odborníky v této oblasti. Tato asociace je založena Českou biskupskou konferencí a bezprostředně jí podléhá. Má nyní 106 členů, nejvíce jich pochází z olomoucké arcidiecéze.

Celé setkání bylo zaměřeno na velmi praktickou a palčivou oblast, s níž se mnozí lidé, zejména ve zdravotnictví, často setkávají: upínání naděje k různým duchovním a medicínským praktikám ze strany nemocných, a na druhé straně hledání a nabízení praktické odpovědi v této oblasti ze strany služebníků církve. Proto bylo zahájeno tím nejdůležitějším: prohloubením osobního vztahu s pravdivým a zároveň milosrdným Bohem, a to cestou duchovní obnovy vedené P. Adamem Ruckim a zaměřené na umění milosrdného naslouchání.

Další program obsahoval diskusi věnovanou otázce „Alternativní medicína a nemocniční kaplan“ a velmi konkrétně zaměřené přednášky dr. Jitky Krausové Alternativní medicína a křesťan v praxi a Alternativní psychologie a psychoterapie, dr. Marie Opatrné Alternativní medicína v onkologii a paliativní péči, dr. Emílie Vlčkové Homeopatie (přednáška a svědectví ex-homeopata) a doc. Zdeňka Vojtíška Alternativní medicína a spiritualita a zdraví.

Místo původně plánované přednášky Duše a duch, shody a napětí. Psychoterapie nebo zpověď? Uzdravování duše a ducha v podání P. Jindřicha Kotvrdy, který se však nemohl setkání zúčastnit, se konala náhradní přednáška P. Damiána Němce, OP na aktuální téma Změny v řízeních ohledně neplatnosti manželství od jeho počátku – tyto změny nastanou od 8. prosince tohoto roku na základě dvou apoštolských listů papeže Františka z 8. září.

Z příspěvků věnovaných alternativní medicíně si posluchači odnášeli dost kritický pohled: Vedle organizovaného a přísně řízeného zdravotnického systému, který trvá na zásadách vědecké medicíny založené na důkazech, střeží správnost všech postupů a jakoukoli chybu prověřuje a trestá, existuje alternativní medicína (prof. J. Heřt). Nabízí pestrost metod, které jsou nekontrolované, pochybné, legislativně neošetřené a mnohdy pro pacienta mohou být i rizikové, neboť léčitelé jen málokdy spolupracují s lékaři, mnohdy pacientovi dokonce radí odklon od klasické medicíny. Jednání na základě tohoto doporučení může pak vést k zanedbání i závažného onemocnění, a tím pacienta poškodit.

Kromě odborného programu se v rámci čtyřdenního zasedání sešel také výbor KANK a konaly se pohovory ověřující kvalifikaci nemocničních kaplanů, jak to předepisuje dohoda mezi Českou biskupskou konferencí (ČBK) a Ekumenickou radou církví v České republice. Za účasti delegáta ČBK biskupa Jana Baxanta se rovněž konala valná hromada, která se věnovala otázkám chybějícího legislativního zakotvení služby nemocničních kaplanů, aktuální situace této služby v jednotlivých diecézích, nabídky propagačních materiálů (podpořených finančně ministerstvem kultury) a vzdělání nemocničních kaplanů a dobrovolníků.

Zabývala se také otázkou světce – patrona asociace; na základě hlasování členů byli vybráni: bl. Matka Tereza z Kalkaty, sv. Anežka Česká, sv. Kamil de Lellis a sv. Jan Pavel II. Duchovní podpoře nemocničních kaplanů byl věnován i jeden diskusní večer nad otázkami duchovní podpory služby nemocničních kaplanů: modlitební podpora ze strany církevních hnutí (Faustinum, Neviditelný klášter Jana Pavla II., Rodina Neposkvrněné, Spolek sv. Josefa, živý růženec apod.) a „adopce“ konkrétních nemocničních kaplanů ze strany řeholních společenství.

Z celého setkání tak zřetelně vysvitla potřeba jasného zakotvení služby nemocničních kaplanů ve zdravé nauce a spiritualitě církve, význam jejich osobního duchovního života a podpory ze strany duchovních správců.

P. Damián Němec, Katolická asociace nemocničních kaplanů v ČR