Ježíš je Král a přichází jako dítě


Zprávy z domova
Vloženo 25 Listopad 2008 11:44

Letošní neděle 23.11. je slavností Ježíše Krista Krále. Pohled na Ježíše Krista jako na Krále vesmíru, ale zároveň srdcí, je předkládán vždy před adventní dobou, která letos začne 30.11. Slavnost, adventní čas i radostná vánoční událost spolu těsně souvisejí.

Před křížovou cestou, kterou Kristus podstoupil před svým ukřižováním, byl korunován trním. Z lásky k člověku a pro jeho spásu se stal terčem zloby, krutosti, výsměchu a pohrdání, přestože věděl, že je Králem a vládcem nebe i země.

Slavnost Ježíše Krista Krále je svátkem oblíbeným, ale ne možná pro všechny úplně srozumitelným. Tento svátek zavedl pro církev Svatý otec Pius XI. v roce 1925. Bylo to po první světové válce, po dobách složitých a problematických. Tehdy Pius XI. napsal: "Svátky mají větší účinek na věřící než dokumenty učitelského úřadu církve. Svátky totiž seznamují s pravdami víry všechny věřící, nejenom některé. A mluví k nim ne jedenkrát, ale každý rok a takřka stále."

Právě v lidském srdci chce Bůh kralovat - ne vládnout v panovnickém chápání, ale proměnit lidské srdce s jeho slabostmi a nedokonalostmi podle vzoru svého Božského Srdce. Této proměny, která sama je slavností, je schopen jedině Bůh. Člověk mu má dát prostor, aby se změna uskutečnila.

Věřící byzantského obřadu slaví Neděli Krista Krále poslední říjnovou neděli, letos byla 26.10. Poprvé se tato slavnost připomněla v Římskokatolické církvi právě poslední říjnovou neděli roku 1926.

Advent - období čtyř týdnů před Vánocemi - je dobou očekávání Ježíšova narození. Každou neděli se na adventním věnci se čtyřmi svíčkami zapaluje jedna svíčka. Na Východě začíná postní doba před Vánocemi - Filipovka - dříve, už 14.11., podle řeckokatolického liturgického kalendáře na svátek svatého apoštola Filipa. 

Pro duchovně dospělého křesťana je tato posvátná doba i slavnost Narození Páně nejen tradicí, i když i ta má své nezastupitelné místo, ale především očekáváním a zpřítomněním Božího narození v srdci. Jako dítě má své chápání světa, tak má křesťan projevit Boží pohled na svět. Věřící člověk má nejen křesťansky žít, ale hlavně žít křesťanství. To je smyslem slavnosti Krista Krále, adventu i Vánoc.

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu