Boží slovo má moc nechat působit to, co říká: biskupské svěcení v Litoměřicích


Zprávy z domova
Vloženo 25 Listopad 2008 11:41

V sobotu 22.11.2008 dopoledne udělil kardinál Miloslav Vlk biskupské svěcení Mons. Janu Baxantovi. Litoměřice tak mají svého 20. sídelního biskupa. Na konsekraci byli přítomni biskupové z Čech, Moravy a ze zahraničí. Podrobně informujeme o této události a zveřejňujeme fotografie, které ji zachycují.

 

Litoměřice: Biskupské svěcení Mons. Jana Baxanta proběhlo v katedrále sv. Štěpána. Spolusvětiteli byli apoštolský nuncius v České republice Diego Causero a českobudějovický sídelní biskup Jiří Paďour OFMCap. Dále se zúčastnili představitelé města, veřejného života a množství věřících v zaplněné katedrále a na Dómském náměstí. Slavnost začala průvodem do katedrály. Všechny přítomné přivítal kardinál Miloslav Vlk.

Kázání měl olomoucký arcibiskup a metropolita Jan Graubner. Zdůraznil, že hlásání evangelia, k němuž je biskup povolán, znamená setkání s živým Bohem v jeho slově, které má moc uskutečnit to, co říká. Způsobuje duchovní uzdravení a přináší spásu. Hlásat Ježíše Krista znamená veřejně jej vyznávat a obstát ve zkouškách.

Arcibiskup Jan Graubner mimo jiné nového biskupa povzbudil, že za ním stojí v modlitbě jeho spolubratři a zástup věřících, kteří jsou mu oporou. Po biskupské konsekraci litoměřický biskup celebroval slavnostní bohoslužbu.

V závěru slavnosti věřící oslovil apoštolský nuncius Diego Causero, povzbudil Jana Baxanta na začátku jeho biskupské služby a poukázal na vzor a příklad Ježíše Krista. Biskupu Baxantovi gratuloval za Českou biskupskou konferenci arcibiskup Jan Graubner a za Konferenci biskupů Slovenska Viliam Judák. Připojili se zástupci kněží a řeholníků, rovněž starosta města Mgr. Ladislav Chlupáč a zástupci věřících z diecéze.

Nakonec promluvil i nový litoměřický biskup Jan Baxant. Poděkoval Bohu, všem zúčastněným, především kardinálu Miloslavu Vlkovi, apoštolskému nunciovi Diegu Causerovi a spolusvětiteli biskupu Jiřímu Paďourovi OFMCap, a také zahraničním biskupům. Uvedl vzpomínku ze svých studentských let, jejímž poselstvím bylo poukázat na to, že v duchovním životě je třeba kráčet vždycky ve dvou: s přáteli, a především s Ježíšem Kristem. Zdůraznil, že na naše životy se podepisuje Bůh. Slavnost byla ukončena požehnáním a závěrečným průvodem.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu