Ve vzpomínkách pracovníků Charity žijí lidé, o které pečovali. Nejen o Dušičkách


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 31 Říjen 2017 12:46

Odešli na věčnost, a přesto žijí ve vzpomínkách druhých. Třeba těch, kteří je ošetřovali. Pracovníci některých Charit v Arcidiecézi olomoucké si o Památce zesnulých připomenou své zemřelé klienty. Neděje se tak pouze o Dušičkách. Charita totiž pečuje nejen o tělo, ale i o duši.

Kromě zdravotních sester a pečovatelek pomáhají klientům i jejich blízkým pastorační asistenti a kněží. I hluboko v nich, profesionálech, zůstává péče a doprovázení pacientů na konci jejich života a podpora jejich příbuzných. „Vstupujeme do rodin pacientů, do jejich životů, do bolestí i radostí. Často jsme svědky, jak rodina statečně a s láskou doprovází svého blízkého, který se chystá odejít z tohoto světa, a snaží se mu plnit jeho poslední přání. Jedním z nich je zemřít doma. Do jedné rodiny jsme chodili dvakrát denně přibližně půl roku, o manželku se vzorně staral manžel a dochovali jsme ji společně doma až do konce. Všechny sestřičky se zúčastnily i posledního rozloučení v obřadní síni. Asi po měsíci jsme se s pozůstalým manželem společně sešli v restauraci a zavzpomínali na jeho zemřelou ženu,“ shrnuje vrchní sestra Charity Zábřeh Ludmila Nováková.

Zábřeh – Kniha živých

Pracovníci Charity Zábřeh si některé klienty připomínají také nad Knihou živých. V ní nalistují data i jména zemřelých, pak za konkrétního člověka zapálí svíčku a zavzpomínají na něj. O Památce zesnulých letos poblíž vystavené knihy poprvé vyvěsí parte těch, kteří za poslední rok zesnuli.

Nový Hrozenkov – Až o Dušičkách řeknou svým přátelům „sbohem“

Kostel v Novém Hrozenkově bude ve středu plný lidí. Sejdou se při Mši svaté za zemřelé klienty Charity. V prostorách kostela zavzpomínají příbuzní a ošetřovatelé zemřelých už potřetí. Nebudou chybět ani jejich přátelé, mnohé z nich Charita dopraví speciálním autem, protože jsou méně pohybliví. „Tito lidé bydleli s těmi, za které mši sloužíme, v Domě pokojného stáří a někteří se neměli možnost s nimi rozloučit na pohřbu. Mše svatá tak pro ně bude i dodatečným rozloučením,“ uvádí pastorační asistentka Charity Nový Hrozenkov Marie Fedorová. O mši si lidé prohlédnou také tabuli s citátem a jmény zesnulých. Poté bude přesunuta do budovy Charity.

Na své blízké vzpomenou také lidé v jednotlivých domácnostech Novohrozenkovska. U svých klientů to vidí třeba pečovatelky tamní Charity. „Babičky vždy mívají doma na stole vystavenou fotografii svého muže a u ní zapálenou svíčku,“ dodává pastorační asistentka Marie Fedorová.

Svatý Kopeček – vzpomínka hořící svíce v kapli

O bohoslužbě slova ve čtvrtek zavzpomínají na své blízké klienti Hospice na Svatém Kopečku. Pečovatelé je přivezou do kaple, kde zapálí svíčku a dají ji k oltáři. „Jiní s naší pomocí mohou zapálit svíčku na pokoji a my ji potom k oltáři odneseme. Bohoslužby se většinou zúčastní velmi málo lidí, bývá jich do pěti. Spoustu lidí totiž těsně před odchodem z tohoto světa toto téma tíží, musíme být opatrní, citliví,“ sdělila pastorační asistentka hospice Libuše Calábková.

Další plápolající svíčky přidávají k oltáři i pracovníci hospice. Také oni chtějí uctít památku zesnulých.

Hospic na Svatém Kopečku letos oslaví 15. výročí svého vzniku. Domácí hospicovou péči poskytují Charity v Arcidiecézi olomoucké již přes 20 let.

Karolína Opatřilová, ACHO

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival duchovní hudby

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu