V terénu se objeví první značené trasy Cyrilometodějské stezky


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 14 Červen 2018 09:00

Úvodní konference projektu „Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí“ se uskutečnila 13. června 2018 v Kunovicích. Přilákala kolem osmdesáti českých i slovenských odborníků z oblasti veřejné správy, regionálního rozvoje, cestovního ruchu, kultury i církve, aby řešili koordinovaný rozvoj kulturní stezky v příhraničí a posílili partnerskou síť stezky.

„V letošním roce bude vyznačeno celkem 300 km poutních tras Cyrilometodějské stezky na Moravě na základě uzavřené dohody o spolupráci s Klubem českých turistů. Plánujeme také vyznačit prvních dvacet kilometrů na Slovensku. Trasování i mnoho dalších nových aktivit bude představeno účastníkům konference,“ uvedl Jan Pijáček, radní Zlínského kraje pro řízení dotačních programů, rozvoj venkova a cestovní ruch.

Zájem rozvíjet spolupráci na projektech Cyrilometodějské stezky již pět let rezonuje na úrovni států, krajů, obcí i míst, kterých se příběh soluňských bratrů dotkl. „Podařilo se nám za toto období upevnit zájmové sdružení právnických osob Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje z hlediska nastavení řízení. Máme před sebou nejdůležitější etapu týkající se nastavení a zavedení produktu Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí, kde je jádro celé stezky. Na konferenci bude představen nový přístup jejího rozvoje založený na spolupráci a komunikaci s partnery, odborníky z různých sfér a místními subjekty, abychom využili územního a lidského potenciálu pro produkty Cyrilometodějské stezky,“ sdělila Martina Janochová, ředitelka pořádajícího sdružení.

Konferenci uspořádalo sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (zkráceně EKSCM) ve spolupráci s partnery projektu: MAS Buchlov, z.s., Trnavský samosprávný kraj, Nitranský samosprávný kraj, Slovenský dom Centrope a Mendelova univerzita v Brně při příležitostí konání 25. Mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Festival reprezentuje tradiční moravskou kulturu. Hostí soubory z několika slovanských zemí a ve svém programu se zaměří i na odraz cyrilometodějského odkazu v dětské duši.

Ukázka značení cyrilometodějských tras na směrovkách KČT, zdroj: sdružení EKSCMPrvní značené trasy „ke kulturním kořenům“: Pustevny – Svatý Hostýn – Velehrad; Vranov – Křtiny – Svatý Kliment – Velehrad; Žítková – Luhačovice – Velehrad. V jednání je prodloužení na Slovensko: Skalka nad Váhom – Trenčín – Žítková.

Projekt je realizován v letech 2018 – 2019 a je spolufinancován z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Web projektu www.cyril-methodius.eu/partnerstvicms

Zdroj: Zlínský kraj

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu