V Praze proběhlo 112. plenární zasedání ČBK,


Zprávy z domova, rss-čbk
Vloženo 24 Leden 2018 16:19

Ve dnech 23. a 24. ledna 2018 se na pražském arcibiskupství uskutečnilo 112. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK), setkání biskupů českých i moravských diecézí a zástupců řádů. Celý program zahájila pondělní ekumenická bohoslužba v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Do práce rad ČBK se nově zapojují také loni jmenovaní pomocní biskupové olomoucké arcidiecéze.

Účastníci setkání se seznámili s aktuálním děním v církvi, potvrdili stanovisko církví, že zdanění restitučních náhrad není možné a připomněli nutnost opakování stále platných faktů svědčících o výhodnosti současné podoby tzv. církevních restitucí pro naši společnost. Kardinál Dominik Duka informoval o církevních oslavách sto let Československa, které by měly proběhnout v rámci podzimních svatováclavských oslav ve Staré Boleslavi či dubnovém převozu ostatků kardinála Berana do České republiky.

V rámci dnes skončeného zasedání byl taktéž zvolen zástupce České biskupské konference pro Synodu o mladých lidech, která se uskuteční v Římě v říjnu letošního roku. Delegátem nominovaným za ČR se stal plzeňský biskup Tomáš Holub, náhradníkem pak českobudějovický biskup Pavel Posád. Volili se i noví členové komisí a rad ČBK, kteří nahradí některé stávající členy a do práce těchto institucí se zapojí i nově jmenovaní biskupové. Liturgickou komisi doplnil ostravsko-opavský biskup Martin David, plzeňský biskup Tomáš Holub povede Radu pro ekumenismus, kde nahradí biskupa Františka Radkovského. V Radě pro rodinu nahradil biskupa Vojtěcha Cikrleho olomoucký světící biskup Josef Nuzík. Rady pro pastoraci Romů, menšin a migrantů se na místo biskupa Ladislava Hučka ujal biskup Martin David. Radu pro kulturu a památky bude mít na starosti biskup Antonín Basler a Radu pro zdravotnictví nově jmenovaný pražský světící biskup Zdenek Wasserbauer. Agenda Rady pro bioetiku přejde pod Radu pro zdravotnictví.

Biskupové schválili vyhlášení sbírky na podporu repatriace migrantů v zemích Středního východu; proběhne 15. dubna 2018 ve spolupráci s Charitou ČR. Cílem je pomoci potřebným přímo v místě konfliktu. K tomuto záměru bude připravena krátká výzva biskupů.

112. plenární zasedání navštívil tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus, který upozornil na projevy nového antisemitismu v Evropě. Představitelé Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR dnes hovořili o šetrném a dlouhodobě udržitelném hospodaření v lesích. P. Jan Balík informoval o průběhu příprav souvisejících s kandidaturou ČR na pořádání Světového dne mládeže v roce 2022; biskup Posád pak vyzval zájemce o Světový den mládeže v Panamě, aby využili blížící se možnosti přihlásit se.

Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl informoval o průběhu příprav na zavedení GDPR v rámci římskokatolické církve u nás. Uvedl, že běží příprava vzorových dokumentů pro nakládání s osobními údaji, a příprava technických prostředků nutných k zavedení této evropské směrnice do praxe. Tyto nástroje pak budou představeny diecézím i řádům a budou sloužit k vlastnímu zavedení v diecézích, farnostech, charitách, školách aj.

Příští, 113., plenární zasedání ČBK proběhne ve dnech 9. – 11. dubna 2018 v Nitře.

S využitím textu na www.cirkev.cz

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu