Tříkráloví koledníci vyrazí za arcibiskupem i na transfúzní stanici


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 02 Leden 2018 17:00

V pátek 5. ledna 2018 zavítají v Olomouci podle známé tříkrálové tradice charitní koledníci v postavách Kašpara, Melichara a Baltazara na významné instituce města i kraje, aby koledovali ve prospěch potřebných. Do ulic i mimo ně ale tříkráloví koledníci vycházejí také na dalších místech arcidiecéze.

Tříkrálová koleda v podání charitních pracovníků a muzikantů bude znít v pátek 5. ledna na úřadech spojených s Olomouckým krajem, a nejen tam. Melichar, Kašpar a Baltazar vstoupí za vůně kadidla a doprovodu muzikantů do Arcibiskupského paláce či nemocnice, navštíví také policisty, vojáky, hasiče nebo CARITAS – Vyšší odbornou školu sociální. Podrobný přehled, kudy budou putovat koledníci Arcidiecézní charity Olomouc, je k dispozici na tomto místě.

Kostým tříkrálových koledníků oblékne také nedávno vysvěcený pomocný biskup Antonín Basler, ředitel hospice na Svatém Kopečku Jiří Borik a vedoucí střediska Samaritán Petr Prinz. Trio koledníků z Charity Olomouc se vydá po městských institucích prosit za lidi ocitající se v tísni a všem navštíveným přitom popřejí požehnaný nový rok. Podle nejznámější tříkrálové tradice také ověnčí veřeje navštívených institucí tradičními iniciály K+M+B, které jsou zkratkou latinského nápisu Christus mansionem benedicat, v překladu „Kristus ať požehná tomuto domu“. Přehled zastávek na cestě tří králů z Charity Olomouc naleznete zde.

Zprávu o narození Spasitele, radost i požehnání budou koledníci až do 14. ledna šířit také v jednotlivých domácnostech, lidé jim na oplátku přispějí do pokladničky ve prospěch potřebných. Kromě koledy však Charity a tisíce dobrovolníků chystají i nejrůznější překvapení.

Koledování ve Svitavách v penzionu pro seniory se opět zhostí tamní obyvatelka. „Paní je 88 let a každoročně posouvá věkový rekord našich koledníků. Také zvládá rozdávat radost lidem po celém penzionu,“ přibližuje místní koordinátor Tříkrálové sbírky David Šmída.

Koledovat vyrazí také pracovníci Charity Prostějov. V pondělí 8. ledna začnou tradičně již v půl šesté ráno. Sejdou se totiž na transfúzní stanici nemocnice, aby darovali krev. „Občas se přeme se sestřičkami, že jsme přece králové, že poteče královská modrá krev. Zajímavé ale je, že modrá nikdy nebyla,“ pousměje se jeden z dárců, ředitel Charity Prostějov František Hynek.

Než malé děti z Uherského Hradiště sehrají role králů, pilně trénují. „Před koledováním vždy tak dvakrát zkoušíme. Děti se koledu pořádně naučí a zpívají srozumitelně, hlasitě. Docházejí k nám i maličké děti, jsou moc šikovné,“ říká Jitka Raclavská z Charity Uherské Hradiště.

Koledníci z Charity Svaté rodiny Nový Hrozenkov se vydají na samoty v horách. Vybavení termoskou s čajem a dobrou fyzičkou. Často totiž zdolávají k jednotlivým domům zasněžené kopce. Ty někdy nebývají zpřístupněné.

Poprvé vyrazili Tři králové koledovat po domácnostech v Olomouckém kraji a krajích přilehlých v roce 2000. Od té doby koledníkům otvírá dveře svých domů stále více lidí dobré vůle. Výtěžek Tříkrálové sbírky tak každým rokem roste. Loni lidé z Arcidiecéze olomoucké přispěli potřebným neuvěřitelnými 25 905 804 korunami. Tyto peníze pomohly například mladé pětičlenné rodině z Lutotína. V létě jim zničil takřka celý dům požár. „Lidé nám nosili oblečení, čisticí prostředky, dezinfekci, někteří dokonce i nábytek. Také nám pomohla Charita Prostějov. Všem velmi děkujeme. Sebrali jsme všechny síly a usilovně pracovali na tom, abychom Vánoce už prožili ,ve svém‘,“ říká za rodinu paní Lucie.

65 % výtěžku Tříkrálové sbírky zůstává v regionu, část jde na pomoc v zahraničí (v případě Arcidiecéze olomoucké to je na Ukrajinu a Haiti). Prostřednictvím DMS mohou vyjádřit lidé i každoměsíční trvalou podporu, když pošlou trvalou dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 nebo DMS KOLEDA 90. Děkujeme za vaši štědrost…

S využitím zpráv Arcidiecézní charity Olomouc a Charity Olomouc

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu