Setkání mládeže je v plném proudu, mladí lidé navštěvují kláštery i seniory


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 17 Srpen 2017 15:30

Zejména přednáškami a workshopy žije v těchto dnech více než šest tisíc účastníků Celostátního setkání mládeže (CSM), které v Olomouci začalo v úterý večer. Trávit čas mohou také sportovními aktivitami nebo na brigádách ve městě a otevírají se pro ně i dveře olomouckých klášterů nebo domovů pro seniory.

Celkem 102 přednášek, se kterými vystoupí 122 přednášejících, tvoří jeden z pilířů první části Celostátního setkání mládeže. V programu jsou zařazeny od středy do pátku a nabídka je skutečně bohatá.

S P. Vítem Zatloukalem tak zájemci ve středu odpoledne mohli poznávat Bibli, jejíž četba prý nemusí být noční můrou, režisér Jiří Strach vysvětlil, jak mluvit s Bohem a s lidmi o Bohu, a historik Michal Stehlík mluvil o vztazích mezi islámem a Evropou v proměnách dějin. V rámci tematického okruhu „Vztahy, sexualita, manželství“ se zase účastníci mohli seznámit s teologií těla, dozvědět se o škodlivosti hormonální antikoncepce nebo o tom, jak a proč se zbavit závislosti na pornografii. V nabídce ale byly i přednášky věnované finanční gramotnosti, populární hudbě a podnikání.

Nejen vzděláváním ale žijí účastníci CSM. Ve středu a ve čtvrtek odpoledne si tak mohli vybírat z více než třiceti sportovních aktivit anebo třeba udělat něco dobrého pro druhé: navštívit klienty místního domova pro seniory nebo se zúčastnit brigády ve městě.

Mladí lidé mohou kromě toho v průběhu celého setkání poznávat olomoucké památky a otevírají se pro ně také místní kláštery, kde se seznamují s životem řeholních bratří a sester. A v nabídce je také několik výstav, na kterých se představí například fotografie sdružení Člověk a víra (to mimo jiné intenzivně dokumentuje celý průběh akce, snímky lze najít zde), kreslený humor Pavla Bosmana anebo život amerického vojenského kaplana s českými kořeny P. Emila Kapauna, oběť korejské války.

Hlavním bodem CSM v pátek bude společná odpolední pouť na Svatý Kopeček. „Z hlediska organizace dopravy je to největší oříšek celého setkání,“ upozornil ředitel Sekce pro mládež ČBK P. Jan Balík. Tisíce mladých lidí podle něj absolvují pěší pouť na poutní místo a po skončení programu pak znovu zpět do města. „Jinak než pěšky se odtamtud takové množství lidí nedostane,“ dodal s úsměvem.

V sobotu bude setkání pokračovat „dnem s rodinami“, odpolední program nabídne účastníkům tzv. Expo povolání. Šestidenní akce vyvrcholí v neděli dopoledne závěrečnou mší svatou, kterou bude sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival duchovní hudby

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu