Přemrštěná finanční náhrada? Spíš velkorysost církve…


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 02 Říjen 2018 08:30

Rozpadající se stodoly místo historických sídel, i to je jedna z podob majetkového narovnání státu s církvemi na území olomoucké arcidiecéze. Zatímco řadu honosných budov v centru Olomouce si stát ponechal a vyměřená finanční náhrada neodpovídá jejich hodnotě, zpět se arcibiskupství vracejí hospodářské objekty ve stavu, kdy jen náklady na opravy dosahují stamilionových částek.

Olomoucké arcibiskupství dostalo v rámci restitucí zpět čtyři hospodářské dvory: tři z nich se nacházejí na Javornicku (Bernartice, Žulová a Žulová – Dolní Dvůr) a čtvrtý v Chropyni na Kroměřížsku.

Žulová (zdroj: Arcibiskupství olomoucké) Žulová – Dolní Dvůr (zdroj: Arcibiskupství olomoucké) Bernartice (zdroj: Arcibiskupství olomoucké) Chropyně (zdroj: Arcibiskupství olomoucké)

Trochu jiný obrázek ovšem skýtají snímky budov, které stát vydat odmítl. Jen v samotné Olomouci se takových objektů, které církvi nebyly vráceny, najde mnoho: ať už jsou to bývalé kanovnické domy v ulicích Wurmova a Křížkovského, tzv. Lidový dům na třídě 1. máje, bývalé kláštery sester klarisek na nám. Republiky, sester dominikánek v Řepčíně a sester voršilek v Kateřinské ulici, anebo premonstrátský komplex Klášterní Hradisko. Opravdu si někdo může myslet, že finanční náhrada je přemrštěná?

Vojenská nemocnice Olomouc, Klášterní Hradisko (autor: Lehotsky, Wikipedia.org) Vlastivědné muzeum, bývalý klášter klarisek (autor: Darwinek, Wikipedia.org) Klášter sester voršilek (zdroj: Arcibiskupství olomoucké) Mateřská, základní a střední škola, Olomouc-Řepčín, bývalý klášter dominikánek (autor: ŠJů, Wikipedia.org)
Lidový dům, třída 1. máje (zdroj: Arcibiskupství olomoucké) Wurmova 7, budovu bylo arcibiskupství nuceno odkoupit zpět od Univerzity Palackého (zdroj: Arcibiskupství olomoucké) Křížkovského 10 (zdroj: Arcibiskupství olomoucké) Křížkovského 12 (zdroj: Arcibiskupství olomoucké)

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu