Oplatky od valašských učňů připomínají výročí kardinála Trochty


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 12 Únor 2019 11:45

Za necelé dva měsíce, 6. dubna 2019, si připomeneme 45. výročí úmrtí mučedníka kardinála Štěpána Trochty. Při této příležitosti rozšířila na přelomu ledna a února třída oboru kuchař-číšník na Středním odborném učilišti ve Valašských Kloboukách svou praxi o pečení upomínkových oplatek pro hostie.

Pečící stroj a suroviny – pšeničnou mouku z obilí, které bylo vypěstováno dětmi z druhé třídy místní ZŠ na políčku rodičů kardinála Štěpána Trochty ve Francově Lhotě – dodala Valašská nadace. Zmíněné pole se totiž nachází nad Trochtovým muzeem, který nadace v této obci spravuje. Děti z místní školy se zde již 17 let podílejí na celém procesu výroby chleba až po hostie ke svému prvnímu svatému přijímání, voda k pečení pochází z pramenů na Turzovce.

Učiliště se výrobou hostií zapojuje do vzpomínky na rodáka z Francovy Lhoty a mučedníka kardinála Trochty. Předlohu oplatky určilo a schválilo olomoucké arcibiskupství. Žáci SOU nabízejí v roce 2019 tyto oplatky v omezeném množství farnostem a církevním organizacím zdarma, připraveny jsou k osobnímu odběru v muzeu ve Francově Lhotě. Na Valašsko se tak připomínkou kardinála Trochty vrací vědomí duchovních hodnot a křesťanských tradic.

Vzpomínka na místního rodáka se přitom na Valašsku doposud nevytratila a stále zde kolují vyprávění z Trochtova života, která svědčí o jeho duchu. Při cestě vlakem do Prahy si například přisedl mezi dlouhovlasou a hlučnou mládež, slovem tehdy vládnoucího režimu „chuligány“. Salesián Trochta se s šarmem mezigeneračního diplomata pustil do řeči, časem přecházející do přednášky o lidských a mravních hodnotách. Cesta byla dlouhá a mládež naslouchala. Své kněžské povolání jim prozradil až kolem Pardubic a než dojeli do Prahy, všichni mladí „chuligáni“ se mu vyzpovídali.

Josef Kliš, Valašská nadace

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu