Listopadová studna s Jirkou Nohelem


Zprávy z arcidiecéze, Pozvánky, rss-čbk
Vloženo 30 Říjen 2017 14:16

Setkání u studny v pondělí 6. listopadu 2017 od 17.30 v katedrále sv. Václava přivítá českého básníka a hudebníka Jiřího Nohela z Vysočiny s jeho kapelou Žalozpěv. V katedrále zazní koncert s názvem „Tichá ozvěna krajiny“ a v kavárně Amadeus se tento hajný z Vysočiny podělí o své zkušenosti hospodáře i o láskyplný vztah k Božímu stvoření.

Ještě krátce k Setkání u studny, které zahájilo 9. řadu těchto krátkých zastavení na konci všedního dne: „Umění jako most od duše k duši… Nemůžeme vstoupit do druhého a zažívat jeho pocity a vjemy, to je nepoznatelné tajemství. Ale umělecké dílo dokáže různé lidi rozrezonovat na stejné struně a přes společné vnímání určitého uměleckého díla se dokáže toto tajemství duší vzájemně propojit.“ I v tomto smyslu hovořil o umění spisovatel románů pro mládež (od 9 do 99 let) věnované významným osobnostem křesťanské historie, ale také malíř a ilustrátor Oldřich Selucký v kavárně Amadeus, kde proběhlo další Setkání u studny, zahajující akademický rok 2017 – 2018.

Tento absolvent MFF UK v Praze, obor teoretická kybernetika, se nakonec ve svém životě rozhodl pro jinou dráhu. Začal od výtvarného umění, přes poezii a prózu, filozofii, historii a teologii, psaní scénářů k románům. Už jako manžel a otec syna si splnil dávný sen, studium akademické kresby, kterou absolvoval v ateliéru profesora Borise Jirků. Oldřich Selucký jako spisovatel obdržel do vínku schopnost poutavě vyprávět příběhy, barevně přibližovat různá historická období, ale také zajímavě hovořit právě o umění. K tomu ho uschopňuje veliká šíře záběru jeho umělecké činnosti. Také představil své knihy, mezi nimi i překlady spisů francouzského mnicha trapistického kláštera o. Jeronýma, které olomoucké Karmelitánské knihkupectví nabídlo přímo v kavárně ke koupi. Autor hned na místě poskytl autogram i s věnováním.

Večer s Oldřichem Seluckým rozrezonoval srdce všech přítomných a pozvedl duše nad každodenní těžkosti. Stejně tak i první půle Studny poskytla pokrm pro lidské nitro prostřednictvím kompozice textů za doprovodu kytarové improvizace Jiřího Týfy. Na interpretaci textů z proroka Izaiáše, sv. Pavla a žalmů se podílela lektorka Božího slova ze Zlína Jaroslava Navláčilová a spolu s ní autorka všech „studničních“ kompozic slova a hudby Martina Pavlíková, doplnila poezií německého básníka 17. stol. Paula Fleminga „Svému spasiteli“ a textem sv. Cyrila Proglas. Kompozice slova a hudby byla orámována básní českého autora Rudolfa Závodného Modlitba k Panně Marii.

A opět k listopadové Studni. Přijměte srdečně pozvání k objevování krásy Božího stvoření prostřednictvím koncertu kapely Žalozpěv v lodi katedrály sv. Václava a poté k povídání s Jiřím Nohelem, básníkem a hudebníkem a vedoucím skupiny Žalozpěv v kavárně Amadeus. Přijďte si poslechnout člověka, který miluje svůj kraj a chce v něm působit coby dobrý hospodář, který umí vyprávět o kráse stvořeného a také o tom, jak by měl člověk hospodařit s tím, co dostal od Boha jako dar. Další jeho hluboký a vřelý zájem patří významným osobnostem Vysočiny, jako je Otokar Březina, Anna Pammrová, Jakub Deml a další (více na zalozpev.wixsite.com).

První půle Studny od 17.30 bude vyhrazena koncertu kapely a potom následuje beseda v kavárně Amadeus, věnovaná přírodě, poezii a hudbě.

www.kulturaslova.cz

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu