Lektoři Božího slova přišli načerpat inspiraci do Olomouce


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 21 Listopad 2013 12:37

Již pojedenácté se v sobotu 26. října 2013 v prostorách arcibiskupské kurie v Olomouci sešli lektoři Božího slova z celé olomoucké arcidiecéze. Ačkoliv sobota spadala díky státnímu svátku do prodlouženého víkendu a zároveň do termínu voleb, přesto do Olomouce zavítalo 25 lektorů ze sedmi děkanátů a jedenácti farností.

Olomouc: Program toho dne byl velmi bohatý a zároveň poskytl příjemnou vyváženost. Hlubší seznámení se s „Předzpěvem sv. Cyrila ke čtveroevangeliu“ zvaným Proglas v interpretaci Martiny Pavlíkové a v myšlenkách P. Vojtěcha Kodeta odlehčila krátká procházka do kostela sv. Mořice. Zde se zase četlo z knihy Zjevení sv. Jana v doprovodu varhanní improvizace svatomořického varhaníka Karla Martínka. Čtení začátku a závěru Zjevení si připravil lektor z Fryštáku, ing. František Odstrčil (čtení v doprovodu varhan bylo generální zkouškou na sobotu 23. listopadu pro Den arcidiecéze, ve kterém bude toto čtení zahrnuto v odpoledním programu právě v kostele sv. Mořice). Dvacetiminutový poslech úryvku z Nového zákona doplněného hudbou otevřel posluchačům další „vrátka“ k hlubšímu vnímání Božího slova.

Poté se skupina lektorů přemístila na kůr, kde s výkladem místního varhaníka mohla vidět unikátní varhany Michala Englera z 18 století, které nejen co do velikosti, ale i co do kvality patří mezi nejlepší v Evropě. Další půlhodinu věnovali lektoři prohlídce kostela sv. Mořice.

Příjemná procházka zpět na kurii, kde lektory čekalo občerstvení a možnost vzájemných rozhovorů na téma služby lektora ve farnosti, umožnila letmou prohlídku centra Olomouce a potřebné nadýchání čerstvého podzimního vzduchu. Než se pak lektoři přesunuli ke sv. Anně slavit mši svatou na závěr svého setkání, domluvili se, kdo se ujme čtení Písma a přímluv při bohoslužbě slavené v rámci Dne arcidiecéze, uskutečněného k oslavě výročí 950 let obnovení olomouckého biskupství.

Další fotografie jsou k dispozici zde.

Martina Pavlíková

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu