Koledníci vyrazí o víkendu do ulic naposledy


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 12 Leden 2018 11:40

Tento víkend uvidí lidé v ulicích Arcidiecéze olomoucké tříkrálové koledníky naposledy. Koledovat ve prospěch potřebných budou ještě na Olomoucku, Zábřežsku, Šumpersku, Svitavsku, Kroměřížsku, Uherskohradišťsku či Uherskobrodsku. Téměř tři čtvrtina pokladniček je v Arcidiecézi olomoucké již sečtena a výše výtěžku už přesahuje 19 milionům korun. Na spoustě místech sbírka opět trhá rekordy. DĚKUJEME všem lidem dobré vůle, kteří myslí na potřebné.

Tříkrálová sbírka není jen o výběru peněz pro potřebné. Koledníci přinášejí lidem požehnání, radost a také je stmelují. V Arcidiecézi olomoucké letos překvapovali na nejrůznějších místech.

V Zábřehu Tři králové letos poprvé vyrazili do dětského domova. Neměli v plánu tam vybírat peníze, chtěli děti potěšit. „Po koledě jim najednou některé děti začaly přinášet příspěvky ze svého kapesného. Byl to silný okamžik – vidět změnu jejich vnímání, koledování pro ně bylo zážitek,“ popsala charitní pracovnice, která skupinku doprovázela.

Velké překvapení čekalo také na klienty zábřežské pečovatelské služby. S obědem jim totiž pečovatelé dovezli v převleku Melichara, Kašpara a Baltazara i koledu. Potom se vydali ještě za seniory do Domovinky a dále.

Školy ovládla Tříkrálová matematika

Tříkrálovou sbírku si vyzkoušely na vlastní kůži také děti ze zábřežských základních škol a také ze školy v Dubicku. Celý den se věnovali Tříkrálové matematice. „Děti pracovaly s fiktivními pokladničkami, zjišťovaly, kolik stojí nákup, kolik peněz z toho nákupu pomůže příspěvek ze sbírky zaplatit a podobně. Tříkrálová matematika má ještě další rozměr – děti navrhly, jak by peníze, které spočítaly, mohly pomáhat. Tím si nenásilnou formou uvědomily zodpovědnost při nakládání s penězi z Tříkrálové sbírky, které mají podpořit projekty pomáhající těm nejpotřebnějším kolem nás,“ uvedla za Charitu Zábřeh Jana Skalická.

Zlínské Tři krále doprovodil „Ježíšek“

Ve Zlíně Tři králové poprvé vzali s sebou na koledu „Ježíška“. Tato role připadla osmitýdenní Amálce. Ta byla jedním z nejmladších koledníků v celé České republice.

Koleda stmelila sociálně slabé na okraji společnosti

O tom, že koleda lidi i stmeluje, potvrdil počin koledníků v Uherském Brodě. Ti se vydali do bytového domu, kde bydlí sociálně slabí lidé. „Zrovna včera jedna z obyvatelek domu přišla do našeho centra potravinové pomoci a při té příležitosti děkovala za pěkný zážitek. Lidé v tom domě mají těžké osudy, často neotvírají, když na ně někdo zazvoní, nekomunikují mezi sebou. Když ale uslyšeli zpěv koledníků, otvírali všichni sousedé dveře a vycházeli ven,“ řekl koordinátor sbírky v Oblastní charitě Uherský Brod František Bílek.

Tento víkend bude slyšet koleda naposledy. Tři králové vyrazí do terénu ve prospěch potřebných například v Doloplazech na Olomoucku, dále v Horním Němčí, Vlčnově a Pašovicích na Uherskobrodsku, v okolí Uherského Hradiště, Svitav, Šumperka a v Jedlí, Zábřehu či Mohelnici.

Kromě příspěvků do pokladniček je možné také celoročně zaslat dar na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800, vedený u České spořitelny, VS 777, nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 90 na číslo 87 777. V takovém případě přijde Charitě Česká republika 89 korun, 1 koruna zůstává provozovateli služby. Stejně je tomu i u variant DMS KOLEDA 30 a DMS KOLEDA 60. Více na www.trikralovasbirka.cz.

Karolína Opatřilová, ACHO

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu