Jindřich Štreit: Vzájemnosti jsou knihou, která pomůže


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 08 Listopad 2018 08:00

Charita Olomouc vydala publikaci fotografií Jindřicha Štreita, jejíž zisk podpoří služby střediska Samaritán pro lidi bez domova. Křest knihy s autogramiádou a vernisáží publikovaných snímků se uskutečnil ve středu 7. listopadu 2018 v prostorách bistra Bistrá kráva a prodejny Dobrodruhá.

Kniha fotografií, v níž se autor soustředil na osudy lidí bez domova, nechce šokovat scenériemi ze života těch, kteří se ocitli na okraji společnosti. Cyklus vybraných fotografií je nesen v duchu názvu publikace, který odkazuje k potřebě lásky, vzájemného vztahu a respektu k lidské důstojnosti, která náleží každému člověku bez rozdílu.

Příběhy zachycené na snímcích mnohdy zamrazí, avšak na pozadí těžkostí, v nichž se ne vždy vlastní vinou lidé bez domova ocitají, odhalil Jindřich Štreit ohromující hloubku lidskosti a nikdy neutuchající touhy po lásce. Kniha fotografií, které jsou doplněny desítkou básnických textů, je tak více než sociálním dokumentem. „Pro mě osobně je v této publikaci téma lidí bez domova zajímavě a netradičně pojato právě propojením fotografie a poezie,“ přibližuje profesor Jindřich Štreit a dodává: „Fotografie se s texty vzájemně doplňují a společně tak otevírají dialogický prostor, který má až existenciální přesah.“

Jindřich Štreit se problematice bezdomovectví začal věnovat ve spolupráci s charitními sociálními pracovníky v Olomouci, postupně se oblast rozšířila o Šternberk, Svitavy, České Budějovice, Tábor a Prahu. Fotograf doprovázel terénní pracovníky na cestě za lidmi bez zázemí do improvizovaných příbytků ve volné přírodě, do squatů, zahradních chatek, pod mosty, navštěvoval klienty v azylových domech a sociálních bytech. „Velmi mě těší, že veškerý zisk z této publikace bude věnován právě službám pro lidi bez domova,“ doplňuje renomovaný fotograf. Publikace s názvem Vzájemnosti obsahuje výběr fotografií z olomouckého cyklu Kde domov můj, šternberského cyklu Uzel v životě a fotografie z českobudějovického a svitavského regionu.

Za pořízenými fotografiemi tak lze tušit nejen vlastní invenci autora, ale i všech sociálních a terénních pracovníků, kteří se lidem bez zázemí po léta věnují. „Po létech spolupráce s fotografem jsme nesmírně rádi, že se autorovo úsilí zhmotnilo do této velmi oslovující publikace. Kniha, kterou držíme v rukou, je nejen výrazem autorovy práce, i když to především, ale také spolupráce celé řádky citlivých a zapálených lidí, jimž všem patří velký dík,“ shrnuje Petr Prinz, zástupce ředitelky Charity Olomouc. Křest publikace s autogramiádou Jindřicha Štreita doplní výstava fotografií, která potrvá až do konce listopadu. Na vernisáži zahraje smyčcové kvarteto KEA studentů Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci.

Vydání publikace bylo podpořeno programem ČSOB pomáhá regionům, jehož cílem je finanční podpora vybraných veřejně prospěšných projektů.

Eva Štefková, Charita Olomouc

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu