Domácí hospicová péče funguje spolehlivě už přes 20 let a není třeba za ni připlácet. Charita ČR reaguje na poplašné zprávy


Zprávy z domova, rss-čbk
Vloženo 31 Červenec 2017 09:45

V těchto týdnech se v tisku i na internetu dočítá česká veřejnost o špatně nastavených podmínkách financování hospicové péče poskytované v domácím prostředí a o nemožnosti doprovázet umírajícího pacienta více než 30 dní. „Rádi bychom uvedli věci na pravou míru. Domácí hospicová péče je poskytovaná už přes 20 let, a to Charitou Česká republika. Navíc je hrazena z veřejného zdravotního pojištění a žádné časové lhůty ji neomezují,“ vysvětluje Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních aktivit Charity ČR. Mobilní hospice poskytují služby většinou v jiném režimu než domácí hospicová péče, a jejich efektivnost se stále prověřuje.

Domácí zdravotní hospicovou péči poskytuje Charita ČR v rámci tzv. domácí zdravotní péče. Tato léty osvědčená, individuální, bezpečná a bezplatná péče je poskytována odbornými sestrami podle skutečně potřebného času. Týmy zdravotních sester navštěvují nemocné přímo v jejich domácím prostředí, spolupracují s ošetřujícím lékařem i škálou dalších odborníků – lékařů paliativní medicíny, onkologů, klinických psychologů a dalších. Vše dle individuálních potřeb klientů a v těsné spolupráci s jejich rodinami a blízkými.

Oproti mobilní hospicové péči, u které Ministerstvo zdravotnictví v rámci pilotního projektu teprve ověřuje její životaschopnost a „ufinancovatelnost“, je domácí zdravotní hospicová péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění již nyní a spolehlivě funguje. Garantem péče je praktický nebo jiný ošetřující lékař a je hrazena po celou dobu potřebnosti. „Pokud pacient něco připlácí, jedná se o doplňující služby jako je např. pečovatelka, zapůjčení pomůcek apod.,“ upřesňuje Ludmila Kučerová.

Tuto péči poskytuje celorepublikově nejen 53 středisek v rámci Charity ČR, ale i celá řada agentur domácí zdravotní péče. „Chceme vzkázat všem pacientům i jejich blízkým – nebojte se, postaráme se o vás bezplatně a tak dlouho, jak bude třeba,“ dodává Ludmila Kučerová a zároveň vybízí všechny klienty k opatrnosti při výběru hospicových služeb: „Není třeba platit za něco, co stát v dostatečné míře i kvalitě garantuje zdarma.“

Více informací je k dispozici na stránkách www.domacihospicovapece.cz.

Zdroj: Charita ČR

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival duchovní hudby

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu