Arcibiskup Graubner sloužil mši ve zlínské nemocnici, navštívil i pacientku, která se s ním poprvé setkala před pětatřiceti lety


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 06 Únor 2019 10:45

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se v úterý 6. února 2019 odpoledne setkal s pacienty a zaměstnanci Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Zdravotnické zařízení poctil svou návštěvou u příležitosti Světového dne nemocných.

Pro několik desítek pacientů a zdravotníků celebroval mši svatou v sále centra klinické gerontologie a při setkání s managementem nemocnice ocenil spolupráci a podporu služby nemocničních kaplanů. U lůžka navštívil také ženu, která vzpomínala na jeho působení na farnosti v Horní Lhotě u Luhačovic před pětatřiceti lety.

Světový den nemocných připadá každoročně na 11. února. Arcibiskup Jan Graubner si jej letos připomíná setkáním s pacienty a zdravotníky na dvou místech. Tím prvním byla včera zlínská nemocnice, v pondělí pak už tradičně zamíří do Fakultní nemocnice Olomouc.

„Je to jistě pocta a jsme velmi rádi, že pan arcibiskup za našimi pacienty a zdravotníky přišel. Zároveň také ocenil naši snahu o zachování pastorační péče, kterou u nás už tři roky poskytují nemocniční kaplani. Na konci loňského roku jsme se totiž s arcibiskupstvím dohodli, že od února přijmeme kaplany do zaměstnaneckého poměru, a stejně bychom chtěli letos postupovat i ve zbylých třech krajských nemocnicích. Duchovní péči považujeme za důležitou a nedílnou součást celého léčebného procesu,“ vysvětlila Lucie Štěpánková, členka představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, která stejnou pozici zastává také v nemocnicích v Kroměříži, Vsetíně a Uherském Hradišti.

Ve zlínské nemocnici v současné době působí pět nemocničních kaplanů. Navštěvují pacienty na jejich přání u lůžka nebo i v čekárnách ambulancí. Během roku poskytnou okolo dvou tisíc intervencí. „Volají si nás lidé věřící, ale i ti, kteří praktikují víru po svém nebo jsou ateisté. Pomáháme ale také příbuzným pacientů. V těžkých životních situacích, kdy se vypořádávají s nemocí nebo i se ztrátou blízkého člověka, potřebují vlídné slovo, lidskou blízkost, naději,“ popsala Marta Hošťálková, která působí ve zlínské nemocnici a je zároveň koordinátorkou nemocničních kaplanů v olomoucké arcidiecézi.

Arcibiskupa Jana Graubnera na návštěvě doprovázel Mons. Bohumír Vitásek, biskupský delegát pro pastoraci nemocných, a také farář zlínské farnosti sv. Filipa a Jakuba P. Kamil Obr. Arcibiskup Jan Graubner zamířil ještě před mší svatou k lůžku dvaaosmdesátileté paní Marie Fojtíkové, která je hospitalizována na jednom z oddělení centra klinické gerontologie. „Objevil se najednou ve dveřích pokoje, byla jsem mile překvapená a dojatá. Řekla jsem mu, že to se tedy dnes budu modlit desetkrát. On u nás sloužil asi před pětatřiceti lety na farnosti v Horní Lhotě, měli jsme ho rádi,“ zavzpomínala usměvavá Marie Fojtíková. Mše svaté se zúčastnilo na šest desítek pacientů a zaměstnanců zlínské nemocnice.

Egon Havrlant, tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

Celá fotogalerie

 

 

 

 

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu