110. plenární zasedání ČBK: Biskupové podpořili čínské katolíky


Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 07 Červenec 2017 17:23

Ve dnech 6. a 7. července 2017 proběhlo na Velehradě 110. plenární zasedání České biskupské konference. Biskupové mj. podpořili čínské katolíky, pozvali na Národní pouť do Fatimy či chtějí dlouhodobou spolupráci s městy a obcemi.

V úvodu setkání římskokatolických biskupů i zástupců řádů v ČR vystoupil hlavní host cyrilometodějských oslav prefekt Kongregace pro biskupy kardinál Marc Ouellet, který se zamýšlel nad úlohou a posláním biskupských konferencí. Ve své řeči se věnoval možnostem dalšího vývoje těchto institucí jako zastřešující struktury, která má naplňovat misijní a pastorační poslání církve. Zdůraznil potřebu velkého nasazení v této oblasti a odpovědnost všech za chod církve. Přítomným biskupům připomněl, že problémům musí čelit společně a jejich práce nemá být oddělena od činnosti biskupské konference.

Na pozvání kardinála Dominika Duky jednání navštívil i řeckokatolický biskup a eparcha Mukačevské řeckokatolické eparchie na Ukrajině Milan Šášik. Informoval mj. o složité situaci na Ukrajině (konflikt na východě země, vnitřní přesídlení, inflace, reálně klesající důchody, atp.). Biskupská konference se shodla na potřebě zmapování stávající české církevní pomoci Ukrajině, a následného vytvoření přehledu potřeb a koncepce pomoci ČBK i dalších subjektů Eparchii.

ČBK se rozhodla podpořit iniciativu za propuštění a získání aktuálních informací k případu biskupa čínské podzemní církve Petra Shao Zhumina. Taktéž oceňuje úsilí emeritního hongkongského biskupa kardinála Josepha Zena Ze-kiuna o zlepšení situace čínských katolíků.

Biskupové se shodli na tom, že by nyní, po vyřešení majetkového vyrovnání (tzv. církevních restitucí), chtěli prostřednictvím Svazu měst a obcí i Svazu místních samospráv iniciovat dlouhodobější spolupráci s představiteli obcí. Základem má být uzavírání příslušných memorand, které by mohly pomoci nastartovat trvalejší vzájemnou podporu a spolupráci přínosnou pro obě strany.

Účastníci zasedání schválili list k Národní pouti do Fatimy, který se v kostelech přečte 3. září 2017. Samotná pouť proběhne ve dnech 12. a 13. září 2017. Obdobná pouť proběhla např. r. 2016 v Krakově-Lagiewnikách, roku 2013 ve Svaté zemi.

V rámci programu byla představena podoba české delegace na konferenci o přispění křesťanů k budoucímu vývoji EU, která je pořádaná Komisí biskupských konferencí EU (COMECE) a proběhne v Římě od 27. do 29. října 2017. ČR bude zastupovat Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda, Jakub Jinek, Stanislav Přibyl, Ondřej Benešík, Alexandr Vondra a Pavel Fischer.

Setkání ČBK se poprvé zúčastnil i nový předseda Konference vyšších představených mužských řeholí břevnovský převor Prokop Siostrzonek.

Příští plenární zasedání ČBK bude ve dnech 23. - 25. října 2017 hostit Praha.

Zdroj: www.cirkev.cz

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival duchovní hudby

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu